Jesteśmy oddolnym, niezależnym ruchem społecznym wkurzonych kobiet i wspierających nas rozumnych mężczyzn. Protestujemy i działamy na rzecz praw kobiet, demokracji, Polski dla wszystkich, mobilizując się w ponad 150 miastach w Polsce – 90% z nich to miejscowości mniejsze niż 50 000 mieszkańców, co jest naszą największą siłą i dumą.

Tworzymy nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, zarówno niezrzeszonych, jak i należących do różnych organizacji kobiecych, która zorganizowała Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą. Nasze „czarne protesty” doprowadziły do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce.

Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016 wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki, Rosjanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej – i tak narodził się Międzynarodowy Strajk Kobiet, koalicja kobiet z ponad 60 krajów świata! Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie.

O co walczymy? Zobacz nasze POSTULATY

Czarny Poniedziałek, Międzynarodowy Strajk Kobiet, Czarny Wtorek, Czarny Piątek, ale i 3 x Veto, „Walczymy do końca!”, Deja Vu, Wieszak dla Biskupa czy Dzień SuperMatki – zobacz NASZE AKCJE

Helpdesk, nie „centrala”

Nie mamy centrali ani zarządu, tylko helpdesk – ogólnopolski komitet wsparcia prowadzony przez Martę Lempart i Natalię Pancewicz. Helpdesk odpowiada za pozyskiwanie, dystrybucję i rozliczenie środków na nasze działania, zapewnienie grupom lokalnym Strajku identyfikacji wizualnej i materiałów (projektów plakatów i ulotek, flag, bannerów, przypinek), wsparcia z pokonywaniem formalności i trudności innej natury, zapewnienie rozpoznawalności i obecności idei i znaku Strajku w mediach, obsługę social media i mediów tradycyjnych.
Przez okrągłą dobę wspiera nas kilkuosobowy team admiński Strajku, obsługujący nasze grupy, wydarzenia i dbający o nasze bezpieczeństwo w internecie. Logo zaprojektowała dla nas Ola Jasionowska, a nasze pogotowie graficzne to Adriana Tronina i Natalia Pancewicz.

Autonomia grup lokalnych

W Strajku Kobiet obowiązuje zasada pełnej autonomii grup lokalnych Strajku. Oznacza to, że przy wspólnej akcji obowiązuje nas korzystne minimum – wspólna nazwa, hasło i podstawa identyfikacji wizualnej oraz wsparcie formalne i materialne ze strony helpdesku. Schemat i treść działania poszczególnych grup lokalnych jest wolna od jakiejkolwiek ingerencji –stosowanie propozycji gromadzonych w helpdesku jest zastrzeżone jednostronnie na korzyść grup lokalnych i ich liderek. To jest dobre i działa!

Demokracja bardziej bezpośrednia

Zapewniamy, że jesteśmy w stanie, a do tego mamy prawo mówić we własnym imieniu – dlatego apelujemy do polityczek i osób medialnych: dziękując Wam za wsparcie podkreślamy, że najlepszym rodzajem sojusznictwa jest oddawanie pola osobom, których dana sprawa i dane działanie bezpośrednio dotyczy – szczególnie jeśli chodzi o organizację naszych protestów, czyli odpowiedzi na pytania jak i dlaczego się organizujemy, co myślimy, co czujemy i co mamy zamiar zrobić dalej. Pomóżcie nam rezygnując ze swoich medialnych przywilejów na rzecz bohaterek ze Strzegomia, Sanoka i Piaseczna, pomóżcie nam pokazać, że #JesteśmyWszędzie i że poza Warszawą, Wrocławiem, Krakowem, Poznaniem i Gdańskiem istnieje życie!

Skontaktuj się z nami: ogolnopolskistrajkkobiet@gmail.com

Ważne linki:
FANPAGE

GRUPA DYSKUSYJNA

ZRZUTKA (priorytet mają małe i średnie miejscowości)

A JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO? ZOBACZ WEZWANIE DO STRAJKU NA WROCŁAWSKIM RYNKU:

ORGANIZATORKI CZARNEGO PONIEDZIAŁKU – KOBIETY KTÓRE WYSZŁY NA ULICĘ I POCIĄGNĘŁY ZA SOBĄ INNYCH I INNE:

I JESZCZE TROCHĘ HERTORII: