świeckie państwo

Żądamy rozdziału kościoła od państwa, chcemy Polski laickiej. To Kościół Katolicki ‒ trzon patriarchalnego terroru ‒ stoi na przeszkodzie w drodze do praworządności i demokracji jako instytucja, która szantażuje rząd, handluje z nim i praktycznie współrządzi, a doktryny religijne wprowadza do prawodawstwa. To Kościół podważa międzynarodowe gwarancje praw człowieka.

Zakaz aborcji, nagonka na społeczność LGBT+, ukrywanie zbrodni pedofilii, wyłudzanie od państwa polskiego gigantycznego haraczu w postaci dotacji, ulg podatkowych i koncesji, wspieranie ruchów faszystowskich i sekt fundamentalistycznych (patrz: współpraca Kościoła i prawicy z ultrakonserwatystami z sieci Agenda Europe), klerykalizacja życia publicznego i wszechobecna religijna przemoc symboliczna. Oto przerażający dorobek Kościoła Katolickiego.

Jak to się dzieje, że dość progresywne społeczeństwo boryka się z rewersją praw człowieka i dlaczego w Polsce obowiązuje prawo, które krzywdzi i zabija? Postulowanych przez nas zmian nie można wprowadzić, bo byłyby niezgodne z konkordatem, a więc i z Konstytucją, do której jest wpisany.

Jeśli jesteś przeciw dyktaturze Kościoła Katolickiego – nie dawaj tej instytucji zawyżonych danych do ręki i nie umacniaj jej pozycji w państwie. Namawiamy do apostazji, do rezygnacji z deklarowania się jako „katolik/katoliczka” w spisach powszechnych, do wypisywania dzieci z katechezy i do wyprowadzenia jej ze szkół, do usuwania wszechobecnych krzyży i oddawania czci Janowi Pawłowi II w przestrzeni publicznej. Wspieramy Same Plusy, kolektyw Kongresu Świeckości i OSK.