Zorientowani na Rodzinę

Idziemy po pełne prawa dla tęczowych rodzin w Polsce! Dlaczego to ważne? Bo w rodzinach osób LGBT+ w Polsce żyje ponad 50 tysięcy dzieci. Polskie prawo ich nie widzi i nie słyszy, mimo że art. 18 Konstytucji mówi wyraźnie: rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej. Czym jest ta „rękojmia” w ustawie zasadniczej, kiedy tęczowe rodziny nie mają prawa do adopcji wychowujących się w nich dzieci (po śmierci opiekuna prawnego dziecko trafia do rodziny zastępczej), a ich dzieci urodzone lub adoptowane za granicą nie mogą w Polsce uzyskać numeru PESEL (zatem „nie istnieją” dla systemu zdrowia, urzędów i szkół)?

Dyskryminacja systemowa to nie wszystko. Tęczowe rodziny spotykają się z wykluczaniem, upokarzaniem, mową nienawiści. Państwo ich nie chroni, bo homofobia przeżarła ten rząd jak wyznaniowa rdza. Nazywanie ludzi „ideologią” czy tworzenie „stref” to tylko czubek góry lodowej.

Zmiany legislacyjne zaczynają się od zmian w głowach – i rządzących, i zwykłych osób. Dlatego częścią strajkowej kampanii „Zorientowani na Rodzinę” jest akcja „Nasze historie”, w której tęczowe rodziny opowiadają o sobie – pokazują, że w domowym zaciszu, w swojej codzienności nie różnią się od rutyny zwykłej polskiej rodziny.

Strona kampanii, a na niej m.in. wyniki sondaży, szczegóły sytuacji prawnej w Polsce, rozwiązania zastosowane w innych krajach, lista organizacji, które nas wspierają oraz formularz mailowy do parlamentarzystek i parlamentarzystów z żądaniem zmian prawnych: