MSK 2018

#8M #JestesmyWszędzie
#WeAreEverywhere #EstamosEnTodasPartes

Od Rosario po Puławy, od Wrocławia po Canberrę – jesteśmy wszędzie. Pokazujemy to 8 marca – pikietując, organizując happeningi, akcje edukacyjne, spacery herstoryczne i koncerty. W Polsce i na świecie, w ramach II Międzynarodowego Strajku Kobiet.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, zarówno należących do różnych organizacji kobiecych, jak i (głównie) niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych. Czarne protesty OSK doprowadziły w 2016 do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji. Sukces zawdzięczamy maksymalnemu rozproszeniu naszego protestu – temu, że każda kobieta w Polsce mogła wziąć sprawy w swoje ręce. Ogólnopolski Strajk Kobiet wpisał się w serię protestów kobiecych w różnych państwach – niedługo po nas na ulice wyszły m. in. Koreanki i mieszkanki wielu krajów Ameryki Łacińskiej. Uważamy, że kobiety są siłą, która może powstrzymać marsz populizmu i neofaszyzmu przez świat – jesteśmy przecież wszędzie.

W tym roku miast na mapie Międzynarodowego Strajku Kobiet w Polsce jest mniej niż w zeszłym, organizatorki mówią jednak, że to świadoma decyzja. „#8M jest dla nas bardzo istotny ze względów solidarnościowych, natomiast w naszych warunkach traktujemy go jako wstępną mobilizację przed ostatecznym starciem – walce przeciw całkowitemu zakazowi aborcji, realnemu w tym momencie bardziej, niż w 2016 roku. Oszczędzamy siły na ten kluczowy bój”. Polskim kobietom zagraża nie tylko projekt Fundacji Pro – Prawo do Życia, znajdujący się w polskim parlamencie, ale i mogący doprowadzić do trwałego zakazu aborcji wniosek posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, złożony przezeń do przejętego przez PiS, działającego nielegalnie Trybunału Konstytucyjnego.

Czy Ogólnopolski Strajk Kobiet zajmuje się tylko aborcją? Wręcz przeciwnie, 8 marca będziemy przypominać o wszystkich naszych postulatach, dotyczących ochrony przed przemocą, praw reprodukcyjnych, walki z dyskryminacją ekonomiczną kobiet i państwa wolnego od zabobonów. Nowym obszarem, który naturalnie wyłonił się ze względu na nasze zaangażowanie w protesty prodemokratyczne, jest #PolskaDlaWszystkich – to, jak wyobrażamy sobie Polskę po tym, jak obecne piekło już się skończy. Więcej o Polsce dla wszystkich i innych postulatach Strajku Kobiet – tutaj: http://strajkkobiet.eu/postulaty/ Jednym z ważnych wątków 8 marca 2018 będzie 100-lecie wywalczenia sobie przez kobiety praw wyborczych. Będziemy się skupiać zarówno na przypominaniu tej ważnej rocznicy, jak i na akcji #StrajkDoWyborów, dotyczącej skutecznego i powszechnego udziału kobiet w zbliżających się wyborach samorządowych.

PRZYDATNE LINKI:

MAPA WYDARZEŃ W POLSCE:
bit.ly/strajk8m
MAPA WYDARZEŃ NA ŚWIECIE:
http://parodemujeres.com/map-of-events/
FILM #JestemFeministką (odpowiedź na głos tzw. „kobiet narodowych”):
https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet/videos/2330465856979399/
FP:
facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet
WWW: www.strajkkobiet.eu
TT: @strajkkobiet
MAIL: ogolnopolskistrajkkobiet@gmail.com
ZRZUTKA #8M:
https://zrzutka.pl/msk
ULOTKI, WLEPKI, PLAKATY #8M:
http://strajkkobiet.eu/do-pobrania-msk