POLICJA

Nasze protesty są legalne

Uczestniczenie w zgromadzeniach w czasie epidemii nie jest wykroczeniem. Policja nie może więc legitymować z tego powodu, a tym bardziej proponować mandatów i zatrzymywać. Wolność zgromadzeń dotyczy też zgromadzeń spontanicznych i różnych form kontrmanifestacji: kontrdemonstracja nie jest wykroczeniem. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądów.

 

TAKTYKI POLICYJNE I

Co to jest kocioł policyjny (eng. “kettle”)?

Otoczenie protestujących kordonem policji w celu oddzielenia od siebie części protestu lub pacyfikowania demonstrujących. Policja nie powinna stosować tej techniki w celu zniechęcania, zastraszania protestu. A także w celu wymuszania legitymowania czy aresztowań.

 

Jak unikać kotła?

Czasami można się zorientować, że policja przygotowuje się do sformowania kotła. Wtedy uciekaj.

Ale czasem policja może udawać, że przygotowuje się do otoczenia protestujących, żeby zachęcić ich do ucieczki i rozbić protest.

Nie ma jednolitej recepty. Bądź czujna i obserwuj otoczenie.

 

Ile może trwać trzymanie w kotle?

W kotle nie wolno przetrzymywać, ale wiemy, gdzie żyjemy. Dlatego spakuj: kanapki, woda, ciepłe ubrania. Jeśli zostałyście stłoczone na małej przestrzeni, zachowajcie spokój. Dzięki temu jest jasny sygnał do policji, że nie ma powodu do stosowania gazu, pałowania itp.

 

TAKTYKI POLICYJNE II

Wyciąganie z tłumu

Niewielka ekipa policjantów nagłym atakiem rusza w tłum, wyciąga osobę, po czym wycofuje się. Najlepszą metodą obrony przed tym jest zwarcie szyku i złapanie się mocno pod ręce. Jeśli będą musieli się mozolnie przebijać przez waszą żywą blokadę, to zrezygnują.

 

Napaść na policjanta

Podniesienie ręki na policjanta na służbie jest przestępstwem. Reagować można słownie lub osłaniać kogoś własnym ciałem. Zawołaj świadków! Gdy policjant bije ciebie, nie reaguj, aż do chwili zagrożenia zdrowia lub życia. Zapamiętaj stopnie, znaki szczególne, żeby złożyć skargę.

ZATRZYMANIE PRZEZ POLICJĘ 

 

Policjanci, który cię zatrzymują muszą:

  1. podać stopień, imię i nazwisko; policjanci nie umundurowani okazują legitymację służbową tak, byś mogła zanotować jego dane,
  2. podać podstawę prawną oraz przyczynę podjęcia czynności służbowej (Rozporządzenie RM z 17.09.1990).

Legitymowanie przez oddział prewencji

Oddziały prewencji nie muszą pokazywać „blach” na demonstracjach, muszą to zrobić ich dowódcy. Masz prawo zapisać nr. identyfikacyjne i nazwiska. Policjant nie może ci w tym przeszkodzić (w razie odmowy spisz numer boczny lub/i rejestracyjny radiowozu i wnieść skargę).

 

Zapomniałaś dowodu:

Jeśli nie zabrałaś dokumentów i cię zatrzymano, ktoś z dowodem musi potwierdzić twoją tożsamość. Jeśli cię zatrzymano – nie dyskutuj, nie stawiaj się, nie szarp.

 

W drodze na komisariat

W czasie jazdy na komisariat nie rozmawiaj z innymi zatrzymanymi o tym co ty/wy właśnie zrobiłaś/zrobiliście. Może być z wami szpicel, lub podsłuchuje policjant, nawet jak myślisz, że wszystkich znasz. Wymieńcie nazwiskami, adresami – pierwsza uwolniona da znać na nr. 722 196 139.

NA KOMISARIACIE

Protokół zatrzymania 

Policjant spisuje PROTOKÓŁ ZATRZYMANIA OSOBY wraz z godzinę zatrzymania i przyczyny i Twoimi danymi osobowymi. Dalej pytanie o stan zdrowia – powiedz o wszystkich obrażeniach przy zatrzymaniu. Będzie też pytanie czy wnosisz skargę do sądu na zatrzymanie. Poza tym zapyta się on, kogo o tym powiadomić a potem … poprosi o podpis. Na protokole jest informacja o powodzie zatrzymania, z którym na pewno się nie zgadzasz. Nie musisz go podpisywać – domagaj sie kontaktu z prawniczką. Podaj nr. antyrepresyjny: 722 196 139! Nie daj się nabrać na formułkę: „Podpisz, że nie chcesz podpisać”!

 

Kopia protokołu

Żądaj kopii protokołu. Musi się na niej znaleźć oryginalny podpis przesłuchującego. Kserokopia dokumentu lub jej kalkowa odbitka nie są dokumentami. Od tego momentu nic nie mów! Odmów składania zeznań – masz do tego prawo.

 

Nic nie mów

Przy stwierdzaniu tożsamości jesteś tylko zobowiązany do podania Twoich danych tzn.: imię, nazwisko, data ur. i dane o zawodzie (robotnik, student, bezrobotny). Ani słowa więcej! NA ŻADEN TEMAT. Odmów składania zeznań – masz do tego prawo! Na każde pytanie odpowiadasz “Odmawiam składania zeznań!”.

 

Nie daj się zastraszyć

Policja więcej straszy niż może zrobić – nie przejmuj gadaniem, bądź uważna i opanowana. Masz prawo odmówić zeznań. Domagaj się kontaktu z prawniczką, nr: 722 196 139. Wyjdziesz – po kilku godzinach lub maks. po 48 h.

Z POWROTEM NA ZEWNĄTRZ

Wniesienie skargi 

Na napisanie skargi na zatrzymanie masz 7 dni. Najlepiej napisać ją na wolności, po konsultacji z prawnikiem. Skieruj je do komendy rejonowej policji, na której terenie zdarzenie nastąpiło oraz do odpowiedniej Prokuratury Okręgowej (warto też napisać skargę do komendanta wojewódzkiego policji i RPO).

Czas na skargę

Pamiętaj, by złożyć zawiadomienie jak najszybciej, biorąc potwierdzenie wpłynięcia na kopii, lub zachowując dowód nadania. Wnioski o ściganie – zgłoszenia przestępstw napisz własnymi słowami, tak jak potrafisz, do prokuratury dołącz listę świadków (jeśli są) i obdukcję lekarską.

 

 

 Zródła:

Edukuj policjanta, ale także polityka, dziennikarza

Guide to ‘Kettles’

https://www.rozbrat.org/publicystyka/kontrola-spoeczna/800-poradnik-uczestnika-demonstracji