DZIEŃ #SUPERMATKI

Od 18 kwietnia, czyli już od ponad miesiąca, trwa sejmowy strajk okupacyjny osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Towarzyszą mu codzienne pikiety solidarnościowe pod Sejmem, organizowane przez Warszawski Strajk Kobiet i inne ruchy opozycji ulicznej i akcje wsparcia odbywające się w różnych miastach w Polsce. Była majówka pod Sejmem, marsz Polska Dla Wszystkich (5 maja) oraz Dzień Próby w dniu tzw. Marszu Wolności.

Teraz czas na Dzień SuperMatki.

26 maja spotykamy się pod Sejmem o godz. 14.00, żeby wyrazić wsparcie i solidarność dla matek opiekujących się dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, nazywanym pogardliwie przez ministrę Rafalską „kapitałem opiekuńczym”. Superbohaterkami, codziennie toczącymi walkę, od której każda kolejna władza, ale i większość społeczeństwa skwapliwie odwracała dotąd oczy. Na szczęście fala świadomości o istnieniu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – wśród nas, wszędzie, zupełnie demokratycznie i bez wyjątków – wezbrała wreszcie i pękła. SuperMatki, Polska Was widzi i chyli przed Wami czoła. Nareszcie. A w sobotę pod Sejmem to pokaże.

26 maja w Sejmie będzie odbywało się też Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Nie pozwólmy zasłonić protestujących. Bądźmy tam i zróbmy wszystko, żeby świat zobaczył, jak w Polsce traktowane są osoby z niepełnosprawnościami!

Spotykamy się pod Sejmem, o godzinie 14.00. Przynosimy ze sobą kwiaty i laurki dla mam strajkujących w Sejmie oraz duże, anglojęzyczne transparenty mówiące o bieżącej sytuacji w Polsce. Bo to właśnie Sejm, zabarykadowany i odgrodzony, z uwięzionymi wewnątrz i nieustannie szykanowanymi protestującymi, Sejm, do którego nie wpuszczono Wandy Traczyk – Stawskiej i Janiny Ochojskiej, jest tym miejscem, w którym bije wciąż waleczne serce polskiej demokracji – demokracji, której nie ma bez praw człowieka, bez godności, bez solidarności.

Dlatego tak ważne są również codzienne pikiety solidarnościowe – o godz. 16.00. Spotykamy się na nich, w naszej małej „Polsce dla Wszystkich” już od ponad miesiąca – przychodzą na nie zarówno osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, jak i sojuszniczki i sojusznicy. Pod tym adresem: https://www.facebook.com/events/395853897557536/ publikowane są bieżące informacje oraz zapotrzebowanie na wsparcie rzeczowe osób protestujących w Sejmie, które można dostarczać do namiotu Obywatele Solidarnie w Akcji.

Cieszymy się bardzo, że z upływem czasu społeczne zainteresowanie protestem nie spada – coraz więcej organizacji obywatelskich widzi sens wsparcia zarówno protestu w Sejmie, jak i działań na rzecz pełnego i pilnego wdrożenia w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Coraz więcej osób wierzy, że bez solidarności nie ma wolności, a bez zapewnienia godnego, niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami Polska nie będzie naprawdę dla wszystkich.

#SejmJestNasz
#WspieramyStrajkOkupacyjnyRON
#StrajkKobiet
#StrajkWszystkich
#PolskaDlaWszystkich