3/10 CZARNY WTOREK – WIELKA ZBIÓRKA

Zbiórki podpisów, pikiety, spotkania, koncerty, marsze i manifestacje w 100 miastach w Polsce! Ogólnopolski Strajk Kobiet nie składa parasolek. 3 października 2017 w pierwszą rocznicę społecznego zrywu, który zatrzymał procedowanie w Sejmie całkowitego zakazu aborcji, urządza Wielką Zbiórkę.

Marta Lempart: Ogólnopolski Strajk Kobiet od początku włączył się w tegoroczną zbiórkę podpisów pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety 2017, wprowadzającym rzetelną edukację seksualną, dostępną antykoncepcję, legalną aborcję i zakaz nadużywania tzw. klauzuli sumienia przez lekarzy. Działamy w dziesiątkach małych i średnich miejscowości, gdzie tych podpisów zbiera się mniej, ale walor edukacyjny i świadomościowy akcji prowadzonych przez lokalne liderki Strajku, jest nie do przecenienia. Chcemy pokazać, że tegoroczna zbiórka nie ma twarzy polityczek czy szefowych wielkich organizacji, ale zbiorową twarz dzielnej, niezłomnej Polki walczącej o swoją godność tam, gdzie jest najtrudniej – identycznie jak to było 3 października 2016. Jednocześnie przypomnimy o naszych postulatach – sformułowanych 8 Marca, w dzień zainspirowanego naszym zrywem Międzynarodowego Strajku Kobiet.

Dlaczego zbieramy? „bo to straszne, że po tylu latach wciąż musimy walczyć o nasze podstawowe prawa” (Anna Bolik – Kun, Węgorzewo); „bo zakaz aborcji nie likwiduje aborcji” (Katarzyna Kotula – Gryfino); „dla moich córek, wnuczek i wnuków, bo ważne jest dla mnie ich szczęście” (Maria Kuc – Chrzanów); „nie zgadzam się na klauzulę sumienia (…) kobieta to nie inkubator” (Małgorzata Pingot – Piotrków Trybunalski); „bo tam, gdzie nierówność jest prawem, opór jest obowiązkiem” (Krzysztof Buja – Gdańsk) „Bo istniejące ograniczone prawo do aborcji wynika z doktryny religijnej, a nie wiedzy naukowej. Nie można narzucać prawa, którego podstawą jest wiara, wszystkim ludziom” (Agata Zasępa – Kłodzko).
Jak zbieramy?
Elżbieta Mitas, Świnoujście: dzisiaj usłyszałam, że to nas się powinno ratować. Nie zraża nas to. Nie boimy się. Zbieramy podpisy z potykaczem własnej roboty i wyposażone w „szczekaczkę” Strajku Kobiet, żeby ludzie nas nie tylko widzieli, ale i słyszeli.
Stanisława Kuzio – Podrucka, Zgorzelec: dowiedziałam się dziś, że jestem osobą bez sumienia, najgorszą zdzirą i będę się smażyć w piekle. Ale po chwili podeszła do mnie młodziutka 19-letnia dziewczyna i podpisała listę. I dodała, że podpisuje, bo nie może patrzeć na to, co się dzieje w Polsce. Nie mam żadnego zdjęcia z dzisiaj, bo na razie podpisy zbieram sama.

Rok temu, 3/10/2016, w Czarny Poniedziałek, dzień Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, ok. 250 000 osób wyszło na ulice w ponad 150 miastach w Polsce i 60 za granicą, protestując przeciwko procedowanemu przez Sejm barbarzyńskiemu projektowi całkowitego zakazu aborcji. Tyle samo nie poszło tego dnia do pracy. Ponad pół miliona osób ubrało się na czarno. Był to wówczas największy, jeśli chodzi o zasięg terytorialny, protest społeczny po 1989 roku, i jedyny, który zmusił PiS do zrobienia kroku w tył, Był on zorganizowany w formule no logo nie przez oLrganizacje czy partie, ale przez oddolną koalicję ludzi – kobiet i rozumnych mężczyzn. Idea Strajku Kobiet poszła w świat i zaowocowała Międzynarodowym Strajkiem Kobiet – 8 Marca 2017 w ponad 60 państwach. A zaczęło się w Polsce, od hasła #SolidarnośćNasząBronią!

Dodatkowe informacje
Wydarzenie ogólnopolskie (z listą wydarzeń lokalnych): https://www.facebook.com/events/349106012197365/
Fanpage Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet/
Strona Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: www.strajkkobiet.eu
Postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: http://strajkkobiet.eu/postulaty/
Zrzutka finansująca działania Strajku w małych i średnich miejscowościach: https://zrzutka.pl/mrsynp
Video: „Jesteśmy Strajkiem Kobiet’: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=LJOLROAatew
Kontakt:
E-mail: czarnyponiedzialek2016@gmail.com; marta.lempart.osk@gmail.com

Kalendarium wydarzeń 2016 r.

23/09/2016 – Sejm RP: odrzucenie projektu obywatelskiego Ratujmy Kobiety; jednoczesne skierowanie do komisji projektu Ordo Iuris „Stop Aborcji”

24/09/2016 – Krystyna Janda przypomina na FB o strajku kobiet islandzkich w 1975, pisze jednak, że „to tylko taka propozycja, niestety wśród kobiet polskich nie ma solidarności za grosz”

25/09/2016 – Partia Razem organizuje 9 manifestacji w największych miastach Polski i akcję internetową #czarnyprotest (wrzucanie zdjęć z hasztagiem na FB)

25/09/2016 – we Wrocławiu, na manifestacji Partii Razem, Marta Lempart przypomina o strajku islandzkim, wzywa do strajku w Polsce i wyznacza datę Czarnego Poniedziałku na 3/10/2016: https://www.youtube.com/watch?v=KiK1x5a4yqc;

25/09/2016 – powstaje wydarzenie FB Ogólnopolski Strajk Kobiet/ Polish Women on Strike: https://www.facebook.com/events/1659773451018196

26/09/2016 – 03/10/2016 – ankieta na wydarzeniu FB, z listą miast, jest podstawą zawiązywania się lokalnych komitetów organizacyjnych Strajku; Ola Jasionowska tworzy identyfikację wizualną Strajku; powstaje grupa koordynatorek lokalnych Strajku i ogólnopolski komitet wsparcia Strajku z siedzibą we Wrocławiu; ustalona zostanie formuła Czarnego Poniedziałku – nieobecność w pracy, czarny ubiór, udział w proteście oraz jeden postulat protestów: zaprzestanie procedowania projektu zaostrzającego przepisy antyaborcyjne („Ten Sejm dalej nie pojedzie”); powstają zasady organizacji protestów (krajowo: no logo, koalicja ludzi, nie organizacji; lokalnie: wg wyłącznego uznania organizatorek lokalnych)

03/10/2016 – Czarny Poniedziałek/ Ogólnopolski Strajk Kobiet: w 150 miastach w Polsce odbywają się marsze, pikiety, demonstracje i protesty, w których udział bierze ponad 200 000 osób; tyle samo nie idzie tego dnia do pracy; pół miliona osób ubiera się na czarno;

06/10/2016 – Sejm odrzuca projekt Ordo Iuris „Stop Aborcji”.

29/10/2016 – powstaje grupa Międzynarodowego Strajku Kobiet, zrzeszająca kobiety protestujące w Polsce, Rosji, Korei Płd., Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Grupa rozpoczyna prace nad przygotowaniem Międzynarodowego Strajku Kobiet 08/03/2017 – protestów, w których udział biorą kobiety z ponad 60 krajów świata.

POBIERZ INFORMACJĘ PRASOWĄ