W ostatnim tygodniu sierpnia całą Polską wstrząsnęły wydarzenia w Łodzi- brutalne, wielokrotne gwałty i śmierć ofiary. Szczególne oburzenie spowodowało zwolnienie z aresztu jednego ze sprawców zbrodni. W związku z tymi wydarzeniami, 30 sierpnia o godz. 21:00 w wielu miastach Polski odbył się symboliczny „Krąg CISZY – solidarnie przeciwko gwałtom” zainicjowany przez Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Uczestnicy/czki wyrazili/ły swój ogromny żal z powodu śmierci kobiety, która miała na imię Monika, ale solidaryzowali/ły się również, ze wszystkimi ofiarami przemocy seksualnej. Kobiety i mężczyźni stanęli w symbolicznym kręgu, złapali się za ręce, solidarnie przeciw gwałtom. W ciszy. Tego dnia oprócz organizowanej demonstracji w Łodzi przed Prokuraturą Rejonową Łódź – Widzew zorganizowały się inne miasta: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów. Wiele osób które nie mogły brać udziału w wydarzeniu zapaliło symbolicznie w swoim oknie znicz. Zdjęcia dotarły nawet z Amsterdamu, Berlina, Hagi i Nantes.
31.08 wiele organizacji i partii, których członkowie i czlonkinie działają w Koalicji, było obecnych na obchodach 37. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Gdańsku organizowanych przez KOD Pomorze . Część z nas miała swoje namioty w miasteczku obywatelskim na terenie Stoczni, gdzie można było dowiedzieć się więcej o naszych działaniach, dostać ulotki, a także podpisać się pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety 2017. Odbyło się też kilka paneli tematycznych w tym między innymi dotyczące praw kobiet, edukacji i ochrony środowiska (Puszczy Białowieskiej). W obchodach brały udział także członkinie OSK – Lęborskie Dziewuchy. Będąc na scenie zapowiedziały Marsze Rotacyjne w całej Polsce (Jesień ludu) i przypomniałyśmy o sile kobiet pod senatem.
1 września odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Kobiety przeciw…” Po wydarzeniu z dnia 15 sierpnia, kiedy Strajk Kobiet i Obywatele RP stanęli/ły na drodze ONR, sprzeciwiając się faszyzmowi, przyszedł czas na sprzeciw wobec wojny. W kolejną rocznicę jej wybuchu, po Krakowskim Przedmieściu spacerowały kobiety, między innymi członkinie Obywateli RP, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i OSK Warszawa. Opowiadały przechodniom o strasznej twarzy wojny, poprzez historie zarówno własnych rodzin, jak i historie obcych ludzi. Przechodnie chętnie rozmawiali, opowiadając historie wojenne swoich rodzin i dzieląc się obawami o los naszego kraju, w którym postępuje faszyzacja postaw, zwana eufemistycznie patriotyzmem i tworzone są Wojska Obrony Terytorialnej, których istnienie budzi obawy o plany wykorzystywania przeciwko społeczeństwu, a władza zapowiada powszechny pobór.
Tego samego dnia w Łodzi, grupa Obywateli RP wraz z łódzkim KOD, Fundacją im. Kazimierza Łyszczyńskiego i lokalnymi grupami antyfaszystowskimi, stanęła w obronie prawdy i pamięci o ofiarach więzienia Radogoszcz. Pikieta została zorganizowana w sprzeciwie wobec manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego (Brygada Łódzka) w tym historycznym miejscu pamięci, kłamliwie pod pozorem „antynazistowskiego” przekazu. Grupa około czterdziestu neofaszystów stanęła z tradycyjną już symboliką falangi i w pełnej nienawiści retoryce nacjonalistycznej. Spotkała się ze zdecydowaną i jak zwykle pokojową odpowiedzią uczestników naszego zgromadzenia, których było około sześćdziesięciu. Dziękujemy łódzkiej policji za współpracę – bez znanych nam z Warszawy formalności, legitymowania i represji, dopuściła kilka naszych mikro pikiet wokół zgromadzenia ONR.
Ruszył www.skwerwolnosci.eu – ogólnopolski portal skierowany dla członków i sympatyków ruchów opozycyjnych, a w nim wiele zaproszeń i relacji z imprez organizowanych przez członków Koalicji Prodemokratycznej, ale także przez KOD, nowe ruchy z Radomia i Płocka. Wśród autorów m.in. prof. Andrzej Blikle, Bogusław Stanisławki, Krzysztof Luft, Jarosław J. Szczepański. Kontakt z redakcją www.skwerwolnosci.eu – mail – redakcja@ skwerwolnosci.eu. Odbyło się także spotkanie dla dziennikarzy w otwartym lokalu Obywateli RP w Warszawie. Przedstawiono ruchy obywatelskie wchodzące w skład koalicji, Paweł Kasprzak opowiedział o historii nieposłuszeństwa obywatelskiego na świecie. Druga część dotyczyła języka, jakim media opisującą bieżące protesty. Spotkania takie będą powtarzane, wedle zapotrzebowania także poza Warszawą.
Przypominamy o trzech ważnych wydarzeniach, które odbędą się w tym tygodniu:
4.09 o godzinie 16:00 przed gmachem MEN – manifestacja nauczycieli i rodziców
9-10.09 Kongres Kobiet w Poznaniu
10.09 kontrmiesięcznica na Krakowskim Przedmieściu
10.09 manifestacja w Pucku [więcej info wkrótce]