20 sierpnia odbyła się trzecia narada robocza Koalicji Prodemokratycznej. Koalicja jednoczy coraz więcej środowisk, działając sprawnie na zasadach współpracy, bez konieczności wyłaniania liderów. Dyskutowano o formach kolejnych przedsięwzięć obywatelskich, związanych z rychłym wznowieniem prac parlamentu i powrotem na wokandę tak kluczowych tematów, jak niezawisłość sądów, prawa prokreacyjne, wolność mediów, edukacja, działalność organizacji pozarządowych. Ustalono ramowe kalendarium działań. Przedstawione zostały plany aktywności w regionach oraz główne potrzeby z nimi związane. Zdecydowano o udzielaniu pomocy poszkodowanym w nawałnicy na Pomorzu. Istotną częścią narady było przedstawienie założeń akcji „Pobudka”, która zostanie niebawem uruchomiona w całej Polsce. Jest to szeroko zakrojona akcja informacyjna, mająca na celu uświadomienie skali dotychczasowych zniszczeń oraz kolejnych zagrożeń związanych z antydemokratycznymi działaniami władzy.

Pomoc dla rejonów poszkodowanych w nawałnicy trwa nadal. Organizacje wchodzące w skład Koalicji Prodemokratycznej zareagowały na klęskę żywiołową natychmiast, nim jeszcze rząd PiS zdążył zebrać się na pierwszej naradzie w tej sprawie, pierwszy generator prądu z pikiety OSA/ORD pod Sejmem, trafił już do gminy Dziemiany (pomorskie, powiat kościerski). W wyniku ogłoszonej zbiórki darów i rekrutacji ochotników, działamy skutecznie na terenie dwóch gmin (Brusy, Dziemiany), dostarczając dary oraz fizycznie pomagając w usuwaniu szkód. Zbiórki darów prowadzone są w różnych miastach, m.in. Wrocław (dzięki OSK i grupie Wolni i Równi, pracującej również na miejscu – i to fachowo, przy m.in., podłączaniu prądu ); Elbląg czy Warszawa, gdzie OdNowa, OSK i OSA, Zieloni zapewniły dary, które już w 7 transportach wysłaliśmy na miejsce.
W porozumieniu z gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chojnicach, Strajk Kobiet Gryfino organizuje pomoc w formie zbiórki artykułów szkolnych, w celu wyposażenia plecaków dzieci z terenów dotkniętych nawałnicą. Akcja – Kupujesz 1 Weź 2. zachęca do zakupu dodatkowych produktów z wyprawki dziecięcej. Posiadamy kilka punktów zbiórki w mieście; dodatkowo zaangażowaliśmy w akcję lokalne firmy z branży artykułów szkolnych, dzięki którym udało nam się otrzymać darmowe plecaki dla dzieci. W Gminie Chojnice zniszczonych jest ponad 700 domów. Ponad 320 rodzin posiada kartę „Dużej Rodziny”, co oznacza iż jest ogromna liczba potrzebujących dzieci. OPS w Chojnicach informuje, iż wszystkich, potrzebujacych pomocy dzieci jest ponad 500. Mamy nadzieję, że uda nam sie pomóc choć części z nich, docelowo około 250-300 dzieciom w wieku 7-12 lat. Akcja potrwa do 01.09 https://www.facebook.com/events/775048402682663/

Koalicja obecnie skupi się na pomocy w odbudowie zniszczonych budynków kilku rodzinom z tamtego rejonu, a także wynajmie kontenerów mieszkalnych, w tej sprawie spotkamy się z władzami gmin.

Sprzeciw kobiet wobec rosnącej faszyzacji Polski trwa. W rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, o godzinie 16, z inicjatywy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, odbędzie się swoisty Apel Pamięci. Kobiety wyjdą na ulice, aby przypomnieć twarze, imiona i historie ofiar wojny. Zapraszając do udziału wszystkie kobiety, organizatorki wydarzenia pod nazwą „Kobiety przeciw wojnie” piszą: Chcemy pokazać prawdziwe oblicze wojny – twarze naszych utraconych bliskich. Twarze zapomnianych. Wyjdziemy na ulice z ich zdjęciami, z opowieścią o ich losach. Tak, jak 15 sierpnia wyszłyśmy na warszawskie Krakowskie Przedmieście ze zdjęciami Heather Heyer, zamordowanej w sierpniu przez neofaszystę w Charlottesville. Twoja prababka. Dziadek. Sąsiadka. Kobieta z Sokółki. Dziewczynka z Majdanka. Chłopiec z Jedwabnego. Staruszka z Ochoty. Nasi.
Przyłącz się do nas. Wydrukuj zdjęcie osoby, która stała się ofiarą wojny. Wyjdź na główną ulicę twojego miasta. Zacznij głośno opowiadać jej historię. Spraw, by cię usłyszano.” Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/113991145934032/

Zespół medialny Koalicji Prodemokratycznej szykuje 30.08. o 17.00 spotkanie informacyjne dla zainteresowanych dziennikarzy, na temat ruchów obywatelskich, nieposłuszeństwa obywatelskiego i języka, jakim oba zjawiska są opisywane. Więcej informacji pod adresem: zespolwolnemedia@gmail.com

Koalicja Prodemokratyczna zaprasza do udziału w akcji Cała Polska czyta 21 Postulatów. Przypomnijmy sobie postulaty Sierpnia sprzed 37 lat. Co z tamtych wartości jest nam bliskie? Czy 37 lat później mamy zupełnie inną Polskę? Jako formę wydarzenia proponujemy publikacje dotyczące współczesnych interpretacji postulatów, autorstwa osób wywodzących się z różnych środowisk; wspólne czytanie i debaty na temat postulatów. Spróbujmy przywołać energię i poczucie wspólnoty z tamtego okresu. Zaczynamy już teraz, kulminację przewidujemy w rocznicę – 31 sierpnia, równocześnie z wydarzeniem – bezpartyjnie i ponad podziałami: WYWIESZAMY FLAGI-37 rocznica powstania „Solidarności”

Już wkrótce ruszy portal skwerwolnosci.eu. Będzie to miejsce spotkań sympatyków i członków Koalicji Prodemokratycznej. Portal będzie informował o naszych protestach – znajdziecie w nim zaproszenia i relacje. Czytelnikom dostarczymy wiadomości na temat skutków „dobrej zmiany”. Portal będzie naszą odpowiedzią na propagandę, którą uprawiają narodowe media.