Całą Polskę poruszył rozmiar zniszczeń na Kaszubach i w Borach Tucholskich. Oburzyła nas opieszałość rządu i jego przedstawicieli.
Fantastyczna praca, organizacja i solidarność zwykłych mieszkańców/mieszkanek i lokalnych służb, a także pomoc płynąca z całej Polski, po raz kolejny pokazują, że Solidarność naszą bronią!
Ogólnopolski Strajk Kobiet, razem z LeanIn Poland włączył się w akcję #PodarujPlecak, w której kompletowane są wyprawki szkolne dla dzieci z terenów dotkniętych katastrofą. Z kolei w Warszawie, koalicjanci: Obywatele Solidarni w Akcji, ODnowa, OSK Warszawa i Obywatele RP prowadzą zbiórkę darów rzeczowych i organizują ich transport do rejonów poszkodowanych. Transporty z Warszawy miały miejsce 18 i 19. 08, w nadchodzącym tygodniu organizowane są kolejne. Następnym etapem będzie wybranie kilku rodzin przez ekipę działająca na miejscu i zbiórka potrzebnych rzeczy, a także poszukiwanie sponsorów materiałów budowlanych, paszy dla zwierząt, opału, sprzętu agd, mebli i wszystkiego co może się przydać w powrocie do normalności i przetrwaniu zimy. Podobne zbiórki, prowadzone przez koalicjantów, odbywają się w całej Polsce.
15 sierpnia, w dniu święta Wojska Polskiego, przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wraz z Obywatelami RP i ich sympatykami przeciwstawili/ły się kolejnej imprezie nacjonalistów, próbując zablokować przemarsz Młodzieży Wszechpolskiej, przez centrum Warszawy. Mimo wystosowanych, przez nasze organizacje, próśb, władze stolicy, po raz kolejny zezwoliły na defiladę pod faszystowskimi symbolami. Policja, zmobilizowana w ogromnej liczbie (szacuje się, że na jednego uczestnika blokady przypadało 5 umundurowanych funkcjonariuszy), nie reagowała na agresywne i wulgarne zachowania narodowców, nadużywała natomiast siły wobec uczestników/czek pokojowej kontrdemonstracji. Ten pokaz policyjnej mocy szczególnie dotknął kobiety stojące na czele protestu. Mimo represji, uczestnicy/uczestniczki podejmowali/ły kolejne próby blokady na trasie marszu narodowców. Co istotne, do kontrmanifestacji dołączali/ły się również mieszkańcy/nki Warszawy. Policja wystosowała wnioski o ukaranie 117 uczestników/czek antyfaszystowskiego protestu, 5 osób przyjęło mandaty. Kolejne wydarzenie pod hasłem „Kobiety przeciw faszyzmowi, kobiety przeciw wojnie” zostanie przeprowadzone przez warszawski Strajk Kobiet w dniu 1 września.
Tego samego dnia odbyła się premiera „Ułańskich fantazji” – nowej akcji kolektywu Czarne Szmaty / #czsz.
Artywistki, wraz z fotografką Pat Mic, podejmują ironiczną grę z obrazami kształtującymi wyobraźnię patriotyczną Polaków. „Ułańskie fantazje” – inaczej niż wcześniejsze działania kolektywu – nie są bezpośrednią reakcją na żadne wydarzenie polityczne ani nie odnoszą się do działań Koalicji. Projekt artystyczny jest komentarzem do aktualnej polityki historycznej, rosnącej fascynacji militaryzmem i rekonstrukcjami historycznymi. Można go śledzić przez media społecznościowe (Facebook i Instagram) Czarnych Szmat oraz w wydarzeniu FB „Ułańskie fantazje”. Artywistki zapowiadają kolejne odsłony, które pojawią się również w przestrzeni publicznej. Akcja potrwa do 11 listopada.
W ramach działalności koalicyjnej powstała grupa Wokół Flagi – Regiony. Zespół skupia liderki/liderów OSK spoza Warszawy. Celem jego funkcjonowania jest decentralizacja oddziaływań prodemokratycznych oraz wzmacnianie więzi koalicyjnych pomiędzy stolicą i resztą kraju. Chcemy to osiągnąć przez:
1. identyfikację potrzeb ośrodków regionalnych, które koalicja byłaby w stanie zaspokoić, adekwatnie do potrzeb i specyfiki działalności lokalnej;
2. podniesienie efektywności pracy w terenie poprzez dostarczenie dodatkowych narzędzi.
Oprócz szerokiego zaangażowania w zbieranie podpisów pod projektem ustawy Ratujmy Kobiety 2017, w najbliższej przyszłości regionalne ośrodki koalicyjne planują następujące wydarzenia: kontynuacja Łańcucha Światła w Rybniku (24.08) i Lęborku (25.08), czyli wspólny spacer i rozmowy prowadzące do budowania społeczeństwa obywatelskiego, „Literiada” (19.08) w Świnoujściu, 30/8 przypłyną ze Szczecina Dziewuchy#Dziewuchom- po Promenadzie i brzegiem morza przejdzie Korowód, podczas obydwu imprez będą zbierane podpisy pod „Ratujmy Kobiety 2017”; pikieta w temacie edukacji, dyskryminacji i prawa kobiet, odbędzie się w Lubaniu (24.08); zapraszamy na spotkanie obywatelskie w Zgorzelcu (6.09), na którym jego mieszkańcy i mieszkanki będą rozmawiać o wolności i demokracji, oraz do stoiska #ManifestWolnejPolki, zorganizowanego przez #FeminiBerlinPolska, na Kongresie Kobiet w Poznaniu (9-10.09). Ośrodki lokalne organizują się również do udziału w kolejnej kontrmiesięcznicy (10.09).
Stowarzyszenie Kongres Kobiet przygotowuje IX ogólnopolski Kongres Kobiet (9 i 10 września, Międzynarodowe Targi Poznańskie). Hasło Kongresu: Alert dla Praw Kobiet! Będą toczyły się rozmowy o tym, jak obronić i wzmacniać prawa i wolności kobiet – ponad podziałami. Uwagę skupi także nurt o demokracji i prodemokratycznych, feministycznych działaniach, bo Czarny Protest był ale „Parasolek nie składamy” – i o tym właśnie toczyła się będzie debata przedstawicielek różnych ugrupowań i koalicji. W pierwszym dniu Kongresu zachęcamy do udziału w debacie kongresowego Gabinetu Cieni na temat Polski w Europie dziś, a także do kolejnej – o ekofeminiźmie. Powstanie kilkanaście centrów tematycznych, między innymi: centrum edukacji seksualnej, centrum LGBTQ, centrum Matek (o problemach związanymi z macierzyństwem, opieką okołoporodową), centrum poświęcone osobom z niepełnosprawnościami czy problematyce uchodźców/uchodźczyń.
Będzie można dyskutować, brać udział w warsztatach, wymieniać się doświadczeniami. Propozycja zwiedzania Parku Kobiet, połączona jest m.in. z możliwością skorzystania z porad prawnych. Zaplanowano, w ramach Zatoki Książki, spotkania z autorkami najnowszych pozycji o kobietach, dla kobiet.
4.09 w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w godzinach popołudniowych przed gmachem MEN odbędzie się manifestacja nauczycieli i rodziców. Pomimo silnego społecznego sprzeciwu, rząd wprowadza szkodliwe zmiany w systemie oświaty. W czasie, kiedy toczyła się batalia o sądy, sejm przegłosował odrzucenie wniosku o referendum, pod którym podpisało się blisko milion obywatelek i obywateli. Środowiska sprzeciwiające się reformie edukacji Anny Zalewskiej, nie ustają w protestach. Zapowiadają monitorowanie wdrażanych zmian oraz prace nad planem dla edukacji, który w przyszłości pozwoli wprowadzić pozytywne zmiany w polskiej szkole.
Śląskie Perły prowadzą projekt #ŚwietneDzieciaki. Akcja ma charakter kampanii społecznej, pokazującej dzieci z niepełnosprawnościami, które dzięki chodzeniu do szkoły i kontaktom z rówieśnikami lepiej się rozwijają. Projekt ma charakter długofalowy i podzielony jest na kilka etapów: album ze zdjęciami i akcja w social media, integracja poprzez sztukę, oraz wydanie zbioru historii dzieci i ich rodziców, w formie książki.
Więcej aktualności i kalendarz wydarzeń grup koalicyjnych znajdą Państwo na stronie: www.strajkkobiet.eu/wokolflagi