Z inicjatywy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odbyła się dziś druga narada Koalicji Prodemokratycznej – Komitetu Obywatelskiego „Wokół flagi”. Wzięło w niej udział ponad 70 osób, aktywnie już działających na rzecz obrony praw obywatelskich w Polsce i gotowych do wspólnego oporu wobec demontażu państwa.
Większość z nas zjednoczyły ostatnie gorące dwa tygodnie i podejmowane w ich trakcie różnorodne formy protestu obywatelskiego. Dowiedliśmy i dowiodłyśmy, że można działać w porozumieniu i zachowaniem autonomii, przywołując rzeczywiste i głębokie znaczenie słowa „solidarność”.
My wszyscy i wszystkie, niezależnie od przynależności instytucjonalnej lub jej braku, jesteśmy dzisiaj opozycją. Nie pozwalamy, aby przeciwstawiać sobie polityków/ polityczki i obywateli/obywatelki. Naszą Koalicję tworzą ludzie, nie szyldy – każdy i każda z nas reprezentuje siebie i zobowiązuje się do działania w swoim, obywatelskim imieniu.
Uzgodniliśmy/łyśmy, że nasze aktywności będą koncentrować się w najbliższym czasie w obszarach związanych z niezależnością sądów, wolnością słowa i prawami kobiet. Powołaliśmy/łyśmy zespoły robocze, rozpisując szczegółowe zadania krótko- i średnioterminowe. Jednym z takich zadań jest stworzenie obywatelskiego stołu ds. reformy sądownictwa. Nie zapominamy też o innych obszarach, w których toczy się destrukcyjna aktywność partii rządzącej.
Ostatnie dwa tygodnie pokazały moc demokratycznego społeczeństwa. Możemy zapewnić, że protest obywatelski nie słabnie. Dzięki synergii sił w Koalicji możemy jeszcze więcej.
#StrajkKobiet #StrajkWszystkich #SolidarnośćNasząBronią

20507294_2024245457601442_3357815479507353836_o