Dzisiaj, ósmego marca, my – kobiety – gromadzimy się na ulicach naszych wsi, miasteczek i miast. Po to, by poprzez Międzynarodowy Strajk Kobiet stawić opór narastającej mizoginii, ksenofobii i transfobii; aby odeprzeć falę rasizmu i przemocy, ochrzczonego już w niektórych krajach kobietobójstwami.
Głos naszego sprzeciwu słychać od stuleci. Od kilku miesięcy wybrzmiewa on głośniej niż dotychczas, dzisiaj łączymy się, by jako kobiety świata powiedzieć stanowcze NIE systemowi opresji i przemocy skierowanej przeciwko nam. Zamiast wsparcia, zbyt często słyszymy obelgi. Wciąż spotyka nas pogarda ze strony rządzących i popleczników władz.
Dzisiaj, 8 marca 2017, nadszedł czas, żeby powiedzieć głośno i wyraźnie: DOŚĆ.
I nawet jeśli nie wszystkie możemy dziś strajkować; nawet jeśli niektóre z nas nie mogą swobodnie wyjść w proteście na ulicę, bo idiotyczne prawo zabrania im opuszczania domu bez męskiej protekcji – przemawiamy również w ich imieniu. Drogie siostry, nie lękajcie się, nie jesteście same.
My, kobiety z 55 krajów świata, zjednoczyłyśmy się w Międzynarodowym Strajku Kobiet, aby upomnieć się i o Was, a nasz protest ogarnął już cały świat. Międzynarodowy Strajk Kobiet to nie tylko setki organizacji walczących o prawa kobiet, ale też wiele inicjatyw oddolnych i społecznych. To przede wszystkim zwykłe kobiety. To my – każda z nas i wszystkie razem – tworzymy ten ruch.
Dzisiaj, zjednoczone koniecznością walki o to, co nam się przynależy jako istotom ludzkim; co należne naszym córkom, siostrom i przyjaciółkom kontynuujemy bój, który w XIX i XX wieku zapoczątkowały nasze prababki. Bój, który części z nas przyniósł prawo do głosowania, prawo do odebrania wykształcenia, rozwodu i dostępu do zawodów, które same sobie wybierzemy. To dzięki wysiłkowi naszych przodkiń możemy dziś jeździć rowerem i prowadzić samochód! Okazuje się jednak, że nadal – w XXI wieku – niektórym z nas odmawia się dostępu do edukacji, czy prawa do dziedziczenia ziemi, tylko dlatego, że urodziłyśmy się dziewczynkami. Praca, którą wykonujemy jako matki i opiekunki pozostaje niedoceniona. Bieda i zależność finansowa częściej nas dotykają tylko dlatego, że jesteśmy kobietami. Niektóre z nas nie mają możliwości żyć zgodnie z własnymi pragnieniami – nawet radość z uprawiania sportu bywa nam odbierana, bo nie zgadza się z jakimiś przekonaniami religijnymi.
Teraz, za pośrednictwem światowego ruchu, jakim stał się Międzynarodowy Strajk Kobiet, każda z nas ma szansę przedstawić żądania zmian – zmian tej konkretnej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam żyć. Wszystkie zgadzamy się przecież co do najbardziej podstawowych kwestii: że kobietom w każdym zakątku świata przynależą się prawa człowieka; że każda z nas ma prawo decydować o swoim życiu i dokonywać wolnych wyborów; że przestępców, którzy krzywdzą kobiety i dzieci należy ścigać i karać, a tymczasem z uwagi na tzw. ”tradycję” i dziurawe systemy prawne naszych oprawców wciąż zbyt rzadko dosięgają kary. To oczywiste, że instytucje państwowe muszą być wolne od wpływów religii i kościoła, który jest – o wstydzie – jednym z naszych prześladowców. To naturalne, że należy nam się równy podział zysków i równe płace; że konieczna jest ochrona naszych praw reprodukcyjnych, płatny urlop macierzyński i minimalna płaca godziwej wysokości.
My, kobiety świata, nie będziemy dłużej słuchać zakazów, jakie usiłuje narzucać nam władza i kościoły. Stoimy tu razem – jak jeszcze nigdy w historii świata, bo stanowimy więcej niż połowę mieszkańców tej planety. Będziemy działać w imię wspólnego dobra i dopóki nie zostaną spełnicie nasze żądania. Wy, którzy nie słuchaliście naszych wezwań i próśb, możecie już zacząć się tylko bać.
Bo my jesteśmy siłą.
Bo mamy moc. I nie da się nas pokonać. Jesteśmy wszędzie – w każdym zakątku globu, na każdej ulicy i w każdej zapomnianej oazie pustyni.
I mamy najskuteczniejszą broń – solidarność.
#StrajkKobiet #StrajkWszystkich #SolidarnośćNasząBronią #8M
Argentina, Australia, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Chad, Chile, China (Hongkong), Cambodia, Columbia, Costa Rica, Cuba, the Czech Republic, Dominican Republic, Ecuador, England, Fiji, France, Finland, Germany, Guatemala, Haiti, Honduras, Hungary, Iceland, Northern Ireland, the Republic of Ireland, Israel, Italy, Lithuania, Malta, Mexico, Montenegro, Myanmar, Nicaragua, Norway, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Poland, Portugal, Russia, Salvador, Senegal, Scotland, South Korea, Spain, Sweden, Thailand, Turkey, Ukraine, Uruguay, U.S., Venezuela.


16401984_1185812664869885_454750903_n