W związku z wprowadzeniem pod obrady sejmowej Komisji ds. Petycji, petycji środowisk antykobiecych proponującej m.in. zmianę nazwy ustawy o planowaniu rodziny i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży na “ustawa o ochronie prawnej dziecka poczętego”, przewidującej kary pozbawienia wolności do lat trzech za “spowodowanie śmierci dziecka poczętego” i postulującej przyznanie “dziecku poczętemu” zdolności prawnej – środowiska kobiece skierowały do sejmowej Komisji ds. Petycji list, w którym przypomniały, że poprzednia próba tego rodzaju zmiany przepisów wywołała masowe protesty społeczne.
Pod listem podpisała się ponad setka działaczek i działaczy z Polski oraz wspierające nas aktywistki z koalicji Międzynarodowego Strajku Kobiet (International Women’s Strike/ Paro Internacional de Mujeres) – z Argentyny, Meksyku, Chile, Peru, Szkocji, Rosji, Szwecji, Irlandii Płn., Korei Płd, USA i Islandii, skąd wsparła nas Gudrun Jonsdottir, jedna z liderek islandzkiego strajku kobiet w 1975.
Polskie protesty wywołały falę międzynarodowej solidarności kobiet i powszechnie uznawane są za jedną z politycznych metod oporu przeciwko zaostrzającym się klimatom populizmu i militaryzmu na całym świecie. Na fali tej solidarności kobiety z 23 krajów świata planują na 8 marca 2017 Międzynarodowy Strajk Kobiet pod hasłem „Solidarność naszą bronią”: https://www.facebook.com/events/1043905282422378/
Dla nas będzie to doskonała okazja, żeby skończyć z takimi inicjatywami. Raz na zawsze.

#strajkkobiet #strajkwszystkich #solidarityisourweapon #lasolidaridadesnuestraarma #solidarnoscnaszabronia

List w sprawie petycji środowisk antykobiecych procedowanej przez Sejm [PDF]